• Print
  • + Del Side

29 Robert-nomineringer til hele 7 FilmFyn-støttede produktioner

Danmarks Film Akademi har netop offentliggjort nomineringerne til Robert Prisen 2017, hvor film, tv-serier og personer nomineres for deres indsats i dansk film og tv for året 2016.

Der er nok at krydse fingre for på Fyn: I år er hele 7 FilmFyn-støttede produktioner – 6 film og en tv-serie – og de dygtige folk bag og foran kameraet nomineret i alt 29 gange i en række kategorier.

Der kommer en dag er nomineret i kategorien Årets danske spillefilm og er i øvrigt topscorer i antallet af nomineringer.

I kategorien Årets børne- og ungdomsfilm er både Antboy 3 og En-To-Tre-Nu! nomineret.

De Standhaftige, Swinger og debutspillefilmen Når Solen Skinner er også flot repræsenterede og i kategorien Årets korte tv-serie findes dette års julekalender på DR Den Anden Verden.

Robert Prisen 2017 afholdes søndag d. 5 februar i Tivoli Hotel & Congres Center.

Herunder ses listen over nomineringer til FilmFyn-støttede produktioner:

Der kommer en dag
Zentropa Entertainments, Producere: Sisse Graum Jørgensen, Peter Aalbæk Jensen & Louise Vesth, Instr.: Jesper W. Nielsen

Årets danske spillefilm
Årets instruktør / Jesper W. Nielsen
Årets originale manuskript / Søren Sveistrup
Årets mandlige birolle / Lars Mikkelsen
Årets kvindelige birolle /Sofie Gråbøl
Årets scenograf / Sabine Hviid
Årets kostumier / Stine Thaning
Årets sminkør / Louise Hauberg Lohmann
Årets klipper / Janus Billeskov Jansen & Morten Højbjerg
Årets score /Sune Martin
Årets visuelle effekter / Lars ‘Lalo’ Werner, Kim Fersling & Alexander
Blockbuster Publikumspris


Antboy 3
Nimbus Film, Producer: Lea Løbger, Instr.: Ask Hasselbalch

Årets børne- og ungdomsfilm
Årets adapterede manuskript / Anders Ølholm
Årets kostumier / Louize Nissen
Årets sminkør / Sofie de Mylius
Årets sounddesigner / Thomas Huus & Bo Asdal Andersen
Blockbuster Publikumspris

 

En to tre nu
Regner Grasten Film Produktion, Producer: Regner Grasten, Instr.: Barbara Rothenborg

Årets børne- og ungdomsfilm
Årets visuelle effekter / Martin Madsen
Blockbuster Publikumspris

 

De Standhaftige
Asta Film, Producer: Per Holst, Instr.: Lisa Ohlin

Årets mandlige hovedrolle / Mikkel Boe Følsgaard
Årets originale sang / ‘With the ink of a Ghost’ – José González, José González
Blockbuster Publikumspris

 

Den anden verden
DR Drama, Producer: Andreas Hjortdal, Hovedforfattere: Nikolaj Scherfig & Bo Hr. Hansen, Instr.: Lars Kaalund

Årets korte tv-serie
Årets kvindelige birolle – tv-serie / Christine Albeck Børge
Årets kvindelige birolle – tv-serie / Sofie Gråbøl

 

Swinger
Meta Film, Producere: Meta Louise Foldager Sørensen, Stine Meldgaard & Emilie Lebech Kaae, Instr.: Mikkel Munch-Fals

Blockbuster Publikumspris

  

Når solen skinner
Barington Films, Producer: Lars Iversen, Instr.: Frederik Barington

Blockbuster Publikumspris

 

Download hele listen over nomineringer til FilmFyn-støttede produktioner her. 

Se hele listen af nomineringer her: http://filmakademiet.dk/robert-prisen/arets-nominerede/