• Print
  • + Del Side

31 Robert-nomineringer til Fyn

Danmarks Filmakademi har netop i dag offentliggjort nomineringerne til Robert Prisen 2021, hvor film, tv-serier og professionelle filmarbejdere nomineres for deres indsats i dansk film og tv i 2020.

I år er hele 7 FilmFyn-støttede produktioner nomineret i alt 31 gange i kategorier med filmarbejdere både foran og bag ved kameraet. Årets topscorer blandt alle de nominerede produktioner er den FilmFyn-støttede spillefilm RETFÆRDIGHEDENS RYTTERE, der er nomineret i intet mindre end 15 kategorier.

Herunder ses listen over nomineringer til FilmFyn-støttede produktioner:

RETFÆRDIGHEDENS RYTTERE
Zentropa Entertainments, instruktør og manuskriptforfatter Anders Thomas Jensen, producere Sisse Graum Jørgensen og Sidsel Hybschmann.

  • Årets visuelle effekter / Hummer Højmark & Peter Hjorth
  • Årets klipper / Nicolaj Monberg & Anders Albjerg Kristiansen
  • Årets scenograf / Nikolaj Danielsen
  • Årets kostumedesigner / Vibe Knoblauch Hededam
  • Årets sminkør / Louise Hauberg Lohmann
  • Årets originale manuskript / Anders Thomas Jensen
  • Årets instruktør / Anders Thomas Jensen
  • Årets fotograf / Kasper Tuxen
  • Årets score / Jeppe Kaas
  • Årets sounddesigner / Eddie Simonsen
  • Årets mandlige birolle / Lars Brygmann
  • Årets kvindelige hovedrolle / Andrea Heick Gadeberg
  • Årets mandlige hovedrolle / Mads Mikkelsen
  • Årets mandlige hovedrolle / Nikolaj Lie Kaas
  • Årets danske spillefilm / Zentropa, Producere: Sisse Graum Jørgensen & Sidsel Hybschmann, Instr.: Anders Thomas Jensen, Manuskript: Anders Thomas Jensen

KØD & BLOD
Snowglobe, instruktør Jeanette Nordahl, manuskriptforfatter Ingeborg Topsøe, producere Eva Jakobsen, Katrin Pors og Mikkel Jersin.

  • Årets kostumedesigner / Emilie Bøge Dresler
  • Årets originale manuskript / Jeanette Nordahl
  • Årets instruktør / Jeanette Nordahl
  • Årets kvindelige birolle / Sidse Babett Knudsen
  • Årets mandlige birolle / Elliott Crosset Hove

ERNA I KRIG 
Nimbus Film, instruktør Henrik Ruben Genz, manuskriptforfattere Bo hr. Hansen og Henrik Ruben Genz, producere Birgitte Hald og Nynne Selin Eidnes.

  • Årets visuelle effekter / Colin Journèe
  • Årets scenograf / Jette Lehmann
  • Årets sminkør / Anne Cathrine Sauerberg & Jasmine Schmit
  • Årets kvindelige hovedrolle / Trine Dyrholm

DE FORBANDEDE ÅR
Space Rocket Nation, instruktør Anders Refn, manuskriptforfattere Anders Refn, Flemming Quist Møller, producer Lene Børglum.

  • Årets visuelle effekter / Peter Hjorth
  • Årets kostumedesigner / Anne-Dorthe Eskildsen
  • Årets kvindelige hovedrolle / Bodil Jørgensen

MADKLUBBEN
Nepenthe Film, instruktør Barbara Topsøe-Rothenborg, manuskriptforfatter, Anne-Marie Olesen Thinghuus, producere Nina Lyng og Eva Juel Hammerich.

  • Årets originale sang / Hvis ikke nu – så hvornår?’ – Lis Sørensen, Komp: Lis Sørensen, Elisabeth Gjerluff Nielsen og Sylvester Willy Sivertsen

LILLE SOMMERFUGL
Snowglobe, instruktør og manuskriptforfatter Søren Kragh-Jacobsen, producere Eva Jakobsen, Katrin Pors og Mikkel Jersin.

  • Årets originale sang / Louise’ – Theis Tequila, Komp: Jacob Groth & Søren Kragh-Jacobsen

ALFA
SF Studios Production, instruktør og manuskriptforfatter  Milad Avaz, producere Lars Bjørn Hansen og Misam Avaz.

  • Årets mandlige hovedrolle – tv-serie / Andreas Jessen

FilmFyn ønsker alle nominerede et stort tillykke og krydser fingre for afgørelsen til den digitale prisfest den 6. februar 2021.

Se det fulde overblik over årets nominerede hos Film Akademiet.