• Print
  • + Del Side

28 Robert nomineringer til hele 7 FilmFyn-støttede produktioner

Danmarks Film Akademi har netop offentliggjort nomineringerne til Robert Prisen 2022, hvor film, tv-serier og professionelle filmarbejdere nomineres for deres indsats i dansk film og tv for året 2021.

Og sikke en liste! I år er hele 7 FilmFyn-støttede produktioner – 4 spillefilm, 2 kortfilm og 1 tv-serie – og de dygtige folk både bag og foran kameraet nomineret i alt 28 gange i en række kategorier.

Venuseffekten er nomineret i kategorien Årets danske spillefilm og er i øvrigt topscorer i antallet af nomineringer, med hele 12 af sin slags. Stærk efterfulgt af Pagten, som er nomineret til hele 10 priser.

I kategorien Årets børne- og ungdomsfilm finder vi genindspilningen er Buster.

Mens Det er så yndigt, Klub Kranium og De Pårørende også er flot repræsenterede og i kategorien Årets korte tv-serie findes anden sæson af Den som dræber.

Robert Prisen 2022 afholdes lørdag d. 5 februar 2022 og vi ønsker alle de nominerede held og lykke.

 

Herunder ses listen over nomineringer til FilmFyn-støttede produktioner:

Buster

Crone Ungfelt Film, Producere: Barbara Crone & Hans Bülow Ungfelt, Instr.: Martin Miehe-Renard, Manuskript: Jesper Nikolaj Christiansen

Årets børne- & ungdomsfilm

Årets originale sang / ‘Hey Buster’ – Joey Moe, Komp.: Kasper Holm Larsen, Mitch Hedin Hansen, Alex Stacy & Ingrid Andress

 

Pagten

SF Studios & MOTOR, Producere: Jesper Morthorst & Karin Trolle, Instr.: Bille August, Manuskript: Christian Torpe

Årets danske spillefilm

Årets instruktør / Bille August

Årets adapterede manuskript /Christian Torpe

Årets mandlige hovedrolle / Simon Bennebjerg

Årets kvindelige hovedrolle / Birthe Neumann

Årets kvindelige birolle / Asta Kamma August

Årets scenograf / Jette Lehmann

Årets kostumedesigner / Anne-Dorthe Eskildsen

Årets sminkør / Dennis Knudsen, Susanne Herredsbjerg Søbye & Morten Jacobsen

Årets klipper / Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen

 

De Pårørende

Bullitt Film, Producer: Vibeke Vogel, Instr.: Vibe Mogensen

Årets kortfilm: dokumentar

 

Klub Kranium

made in copenhagen ApS, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Frigge Fri

Årets dokumentarfilm

 

Det er så yndigt

18frames, Producer: Miki Schack, Instruktør: Svend Colding, Manus: Pernille Hyllegaard

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

 

Den som dræber – Fanget af mørket sæson 2

Miso Film, Hovedforfatter: Ina Bruhn, Producere: Jonas Allen, Peter Bose & Caroline Schlüter, Konceptuerende instr.: Jonas Alexander Arnby

Årets tv-serie

 

Venuseffekten

MOTOR, Producere: Rikke Sasja Lassen & Lise Orheim Stender, Instr.: Anna Emma Haudal, Manuskript: Anna Emma Haudal

Årets danske spillefilm

Årets instruktør / Anna Emma Haudal – Venuseffekten

Årets originale manuskript / Anna Emma Haudal

Årets kvindelige hovedrolle / Johanne Milland Pedersen

Årets mandlige birolle / Lars Mikkelsen

Årets kvindelige birolle / Josephine Park

Årets scenograf / Sabine Hviid & Helle Lygum Justesen

Årets kostumedesigner / Sascha Valbjørn

Årets sminkør / Christina Vestergård Prip

Årets klipper / Sofie Marie Kristensen

Årets score / Jenny Rossander (Lydmor)

Årets originale sang / ‘The Last Call’ – Lydmor, Komp.: Jenny Rossander & Christian Schousboe Vium

 

Se hele listen af nominerede her