• Print
  • + Del Side

8 FilmFyn-støttede produktioner er blandt årets nominerede til Robert 2019

JOURNAL 64
Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Christoffer Boe
Årets danske spillefilm
Årets instruktør – Christoffer Boe
Årets adapterede manuskript – Bo Hr. Hansen, Nikolaj Arcel & Mikkel Nørgaard
Årets mandlige birolle – Fares Fares
Årets kvindelige birolle – Fanny Leander Bornedal
Årets fotograf – Jacob Møller
Årets kostumier – Pernille Holm & Emilie Bøge Dresler
Årets klipper – My Thordal & Janus Billeskov Jansen
Årets sounddesigner – Morten Green & Eddie Simonsen
Årets score – Mikkel Maltha & Anthony Lledo
Blockbuster Publikumspris

LYKKE-PER
Nordisk Film Production A/S, Producere: Thomas Heinesen & Karin Trolle, Instr.: Bille August
Årets danske spillefilm
Årets instruktør – Bille August
Årets adapterede manuskript – Bille August & Anders August
Årets mandlige hovedrolle – Esben Smed
Årets kvindelige hovedrolle – Katrine Greis-Rosenthal
Årets mandlige birolle – Benjamin Kitter
Årets kvindelige birolle – Julie Christiansen
Årets scenograf – Jette Lehmann
Årets fotograf – Dirk Brüel
Årets kostumier – Manon Rasmussen
Årets sminkør – Dennis Knudsen & Tina Helmark
Årets klipper – Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen
Årets sounddesigner – Niels Arild & Kim Dalum
Årets score – Lorenz Dangel
Årets visuelle effekter – Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger
Blockbuster Publikumspris

BRAKLAND
Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Martin Skovbjerg
Årets børne- og ungdomsfilm
Årets score – Av Av Av
Blockbuster Publikumspris

DEN TID PÅ ÅRET
Nordisk Film Production A/S, Producer: Mikael Rieks, Instr.: Paprika Steen
Årets originale manuskript – Jakob Weis
Årets kvindelige hovedrolle – Paprika Steen
Årets mandlige birolle – Jacob Lohmann
Årets kvindelige birolle – Karen-Lise Mynster
Årets kvindelige birolle – Sofie Gråbøl
Årets kostumier – Stine Gudmundsen-Holmgreen
Blockbuster Publikumspris

VITELLO
Ja Film A/S, Producer: Anders Berthelsen, Producer: Anders Berthelsen
Årets børne- og ungdomsfilm
Årets adapterede manuskript – Kim Fupz Aakeson & Dorte Bengtson
Årets originale sang – ‘Vitello’ – Peter Sommer, Jøden & DJ Static, Komp.: Peter Sommer, Jøden & DJ Static
Årets korte tv-serie
Blockbuster Publikumspris

I KRIG & KÆRLIGHED
Fridthjof Film, Producer: Ronnie Fridthjof, Instr.: Kasper Torsting
Årets visuelle effekter – Toke Rude Trangbæk, Daniel French & Sammy Larsen
Blockbuster Publikumspris

FUGLE
18 Frames, Nepenthe Film, Producer: Julie Hjorth, Instr.: Trine Nadia
Årets kortfilm

HAPPY ENDING
Happy Ending Film & TV ApS, Producer: Mie Andreasen, Instr.: Hella Joof
Blockbuster Publikumspris

FilmFyn ønsker tillykke til alle nominerede og krydser fingre for afgørelsen til prisfesten d. 3. februar 2019.

Se det fulde overblik over årets nominerede hos Danmarks Film Akademi.